Evinizde Kahveden Daha Sıcak Bir Kahve Köşesi Oluşturmak İçin 5 İpucu

GÖKHAN KARAMUSTAFA

GÖKHAN KARAMUSTAFA

GKüp İç Mimarlık ve Tasarım Atölyesi

Dikkat! Bu yazı, aşırı dozda kahve içerir.

Kahve tutkunları için bu koyu renkli, sıcacık içeceğin ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Kimi zaman dertleşmelerimizde, kimi zaman ise gülüşmelerimizde başrolde kahve var. Kahve mucizesinin, güçlü aroması ve mis kokusuyla her sabah uykumuzu açmasından ise bahsetmiyoruz bile! Eminiz ki yazının buraya kadarki bölümü bile o enfes kokuyu burnunuzun ucuna getirmeye yetecektir.

Tropik bir ağaç olan kökboyasıgillerin çekirdeğinden oluşan kahve, aynı zamanda çok önemli bir sosyalleşme aracı. Her milletten ve her kültürden gelen insanlar, ortak bir payda olarak kahvede buluşabiliyor. İşte bu yüzden evimizde bir kahve köşesi oluşturmak istiyorsak; en çok samimiyeti ön planda tutmalıyız. Bugün sizler için; keyifli bir kahve köşesinin olmazsa olmazlarını bir araya getirdik.

Duvarları Keyfinize Ortak Edin

Modern yaşam alanlarında giderek azalan metrekareler nedeniyle; kahve köşesinin bulunduğu alanın dar olduğunu farz ediyoruz. İşte bu koşullarda dar alanlardan olabildiğince fazla yararlanmaya çalışmak öncelikli olacaktır. Bunun için de depolama alanlarını duvarlara monte etmek iyi bir fikir olabilir.

Duvarda konumlandıracağınız masif raflar hem sıcak bir görüntü verir hem de bardaklarınızı yer kaplamayacak bir şekilde depolamanıza olanak sağlar. Açık raf sistemi, aynı zamanda düzenli bir görsele sahip olduğunda samimi ve nostaljik bir ortam oluşturacaktır.

Fincanlarınızı Onurlandırın

Hazır yeri gelmişken askılarla ilgili olarak ufak bir kendin yap projesi de önerelim. Eğer fincanlarınız için standart raflardan ve askılardan sıkıldıysanız ve kendinize özel bir tarz yaratmak istiyorsanız bize kulak verin.

Kendinize masif bir panel bulup, üzerine vidalayacağınız kaşıklar ile ucunu aşağıdaki görseldeki gibi çengel haline getirebilir ve fincanlarınızı bu şekilde asabilirsiniz. Bizce çok tatlı olur!

İlginizi çekebilir: Evinizde Zen Stili İçin Dekorasyon Önerileri

Geri Dönüşüme İnanın

Kahve köşesi fikri kulağa çok hoş gelse de; bu köşeyi yapmak için çok para harcamak istemeyebilirsiniz. Zira kahve makineleri fiyat olarak alıp başını gitmiş durumda.

Eğer yakın çevrenizde gemi sökümü varsa, orada yüzyıllık gemilerden elde edebileceğiniz masif gemi parçaları bulabilirsiniz. Bu parçalar kahve barınıza tezgah ya da duvarlarda raf olarak şık bir biçimde değerlendirilebilir. Böylelikle tarzınız adeta dile gelip konuşurken, ekonomik yönden de bu geri dönüşüm sizin için epey uygun hale gelecektir.

Bu fotoğrafta, #gkupdesign‘ın yapmış olduğu bir proje kapsamında gemi sökümden alınan parçalar olup, size yol göstereci olabilir.

İşlevsellik Mizaha Engel Değil!

Bu bölüm işin içerisine biraz muziplik katmak isteyenler için. Eğer siz de kahve köşesinde ağırladığınız dostlarınıza bir mesaj vermek isterseniz; köşenize ilave edeceğiniz tebeşir tahtalarına yaratıcı esprilerinizi ve mottonuzu yazabilirsiniz.

Duvarı bu şekilde kullandıktan sonra; alt bölümde yer alacak dolabın ilk fonksiyonun depolama olmasına önem gösterin. Burada kahvelerinizi, kahve kupalarınızı, bardaklarınızı ve çeşitli malzemelerimizi depolayacağınızı düşünürsek artık işlevselliğe önem vermenin vakti gelmiş demektir!

Yine de isterseniz; alttaki dolabı malzemelerinizi sergilemenize olanak tanıyacak şekilde bir kısmı açık olarak da oluşturabilirsiniz. Bu da yine ortamınıza sıcaklık katacaktır.

İlginizi çekebilir: Yatak Odanızı Canlandırın: 7 Modern Dekorasyon Önerisi

Aydınlatmayı Yabana Atmayın

Son olarak iç dekorasyonun en önemli parçalarından olan aydınlatma konusuna değinmek istiyoruz. Köşenizin önemini vurgulamak, akşam misafirlerinizle hoş bir ortamda kahve içmek için aydınlatma çok önemli. Ne çok yoğun ne de çok zayıf bir aydınlatma ile kahve köşeniz hem göze hem de damaklara hitap edebilir.

Dolap içini de bu şekilde aydınlatmanız çok hoş bir görüntü oluşturacaktır. Loş ortamınızı bozmadan dolap içinden istediğinizi rahatlıkla alabilmeniz bu tasarımla mümkün!

Kahve köşeniz için sabırsızlandığınızı duyar gibiyiz. Canınız kahve de çekti tabi!  Şimdiden afiyet olsun ve kolay gelsin! Yapmış olduğunuz kahve köşelerini de #gkupdesign ve #kucukilhamkutusu hashtagleriyle paylaşmayı unutmayın!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Bunlar da ilginizi çekebilir