2020 Dekorasyon Trendleri

GÖKHAN KARAMUSTAFA

GÖKHAN KARAMUSTAFA

GKüp İç Mimarlık ve Tasarım Atölyesi

2020 yılına Dünya olarak çok hızlı girdik hatta ilk iki ayını neredeyse devirdik. Bu baş döndürücü hız; yaşantılarımıza, bedenlerimize, işlerimize yansırken arada bir nefes almayı, kendimizi dinlemeyi ve zamanı yavaşlatmayı unutuyoruz. Bunları yapabilmek için en uygun ortamlar olan evlerimiz, ofislerimiz ya da genel olarak mekânlarımızı buna uygun bir şekilde dekore etmek biraz işimizi kolaylaştıracaktır diye düşünüyoruz!

İşten eve geldin, inanılmaz yorgunsun ve kendini bir an evvel koltuğuna atıp, o anın tadını çıkarmayı diliyorsun değil mi? İşte 2020 dekorasyon trendleri de tam olarak bunun üzerine kurulu! Hadi gel 5 maddede bu trendlere göz atalım.

Renk Trendleri

Pantone, 2020 yılının rengini Klasik Mavi olarak belirledi. (Renk kodu-19-4052) Dolayısıyla bu yıl mekanlarda bu rengi çok göreceksiniz ve belki de evinizde ya da mekanınızda bu rengi denemek isteyeceksiniz. Tabi bu rengin yanı sıra, gözlerinizi ve ruhunuzu yormayacak diğer renklerde bu yılın favorileri arasında. Bizce duvarlarınızı boyarken bu renklere bakmadan geçmeyin!

Mobilya ve Aksesuar

Duvarları bitirdiysek gelelim mobilya ve aksesuar seçimlerine.

Bu yıl, mat ve pastel renklerin ağırlıklı olması sebebiyle mobilya ve aksesuar seçimleri de buna yönelik olacaktır. Mobilyalarda ve aksesuarlarda bu yüzden daha çok beton görünümlü malzemeler kullanılacak; ahşabı beton ile bütünleme çalışmaları görülecektir.

Aynı zamanda mat pirinç ve metal malzemeler kullanarak oluşturulan dekoratif elementler görünümü biraz daha farklılaştıracaktır. Ahşap materyalleri de kullanırken olabildiğince doğal ve mat hali ile kullanmanız önerilerimiz arasında. Aksesuar seçimlerinde de mobilya seçimlerinize paralel olarak aynı unsurları içeren şekilde yapmanızı öneririz.

Sürdürülebilir ve yenilenebilir tasarım tercihleri…

Sürdürülebilir ve yenilenebilir tasarımlar uzun zamandır hayatımızda ve gündemimizde. 2020 yılı bu tasarımlar anlayışına yönelmemizi sağlayacaktır. Bildiğiniz üzere artık Dünya’mızda çoğu kaynak sınırlı ve ulaşılması maliyetlidir. Dolayısıyla sınırlı kaynakları en etkin şekilde kullanabilmek ekonominin temeli olmakla beraber artık dekorasyonun da temelleri arasında yer almaktadır.

Olaya bu açıdan baktığınızda 2020 yılında, elimizdeki mevcut kaynaklarla yeni dekorasyon ürünleri oluşturma, yeniden tasarlama gündemimizde olacaktır.

Eskiyen bir geometrik desenli kiliminizi atmak yerine, içini doldurtarak minder olarak yeniden kullanabilmeniz ya da patlayan bir ampulünüzün içini (dikkatlice) temizleyerek, ampul içinde bir bitkiye yer vermeniz gibi alternatif ve basit fikirler sıralanabilir.

3 adımda genel hatlarıyla incelediğimiz 2020 dekorasyon trendlerinde; mekanınızın huzurlu, verimli ve sizi dinlendirecek bir şekilde dizayn edilmesine yer verdik. Mekanınızı mat renklerle, beton ve ahşabın uyumuyla, sürdürülebilir dekoratif elemanlarla dekore etmeyi ve tabi ki geometrik tasarımlara gerek duvarlarınızda gerekse zemininizde (halı vs.) yer vermeyi unutmayın!

2020 yılının herkese sağlık, mutluluk ve huzur getirmesi dileğimizle…

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Bunlar da ilginizi çekebilir