Dekorasyonİç Mimarlık

MİKRO LOFT TARZI DEKORASYON FİKİRLERİ

By 10 Eylül 2018 Ekim 3rd, 2018 No Comments

Yüksek tavanlı, ferah ve geniş ama aynı zamanda loş ışıkların ahşap ve metale zarafet ile eşliği… Fonksiyonelliğin, geri dönüşümün ve huzurun mimarisi… Son yılların yükselen dekorasyon tarzı Loft Mimari bizim de ilgimizi çeken bir mimari…

Loft Mimari’nin çıkış noktası New York… Bu yüzden dumanı üstünde sıcacık bir  kahve, hafif karanlık bir ortam genelde Loft Mimari’ de akla gelen ilk öğeler.  Daha geniş açıdan anlatacak olursak; Batı’ da sanayi üretim biçiminde yaşanan köklü değişiklik sonrası terkedilen fabrika binaları, depo ve antrepoların yeniden işlev kazanmasıyla konut projelerine dönüştürülmesi akabinde çıkan bir akım olarak geçmektedir.  Bu akımın bu yüzden en temel çıkış noktası “Yüksek Tavan” ve “Tavandan Tabana Camlar” olarak bilinmektedir. Özünde işlevselliğin ön planda olduğu bu akımda özellikle günümüz Türkiye’sinde daha çok orta ve üst sınıfa hitap eden alternatif yaşam alanları oluşturulurken estetiğin ve lüksün yansıması olarak kullanılmakta ve pazarlanmaktadır.

Dünya’nın genelinde yaşadığımız yıllar içerisinde endüstriyel alanların yaşam alanlarına dönüştürülmesine pek rastlamamaktayız. Bu yüzden Loft-Like akımı yani yaşadığımız evlere Loft Mimarisini yansıtabilmek ve Mikro Loft tarzında evler tasarlayabilmekteyiz. Mikro Loft tarzında bir yaşam alanı oluşturabilmenin en önemli yanı işi bir bilene yani İç Mimarlar’ a bırakmanızdır çünkü Mikro Loft tarzı evler oluşturabilmeniz Loft Mimari’nin dokusunu bozmamaktan geçer.

Biraz Loft Mimari’nin dokusunda neler var onlara bakalım:

  • Tavandan Tabana Camlar
  • Tuğla Duvarlar
  • Asma Bir Kat
  • Ahşap Zemin
  • Evin bazı bölümlerinde açık tesisat görüntüsü

Mikro Loft Tarzı Mimari ise Loft Mimarinin evimize uyarlanmış hali olarak düşünürsek, yaşadığımız alanı nasıl bu havaya ve görüntüye sokabiliriz gelin bir de bu detayları inceleyelim:

 

  • Ferahlık ve Yalınlık : Yaşadığımız alanda asma kat olmayacağını düşündüğümüzde ilk yapmamız gereken camlarımız eğer tavandan tabana uygunsa camları bu şekilde değiştirmemiz. Ardından Loft Mimari’nin diğer bir ana unsuru olan yalınlık noktasında koyacağımız mobilyaları daha büyük ve aksesuarları daha az olarak seçmemiz.

  • Mekanın Akustiğini Ayarlamak: Yaşadığımız alanda Loft Mimari dokusunu oluştururken mobilya ve aksesuar kullanımında yapacağımız azaltım sonrasında mekanın geniş olmasından kaynaklı akustik problemi olabilecektir. Bu problemi çözmenin en güzel yöntemlerinden zemine büyük tek bir halı yerleştirmektense parçalı şekilde daha çok kilim dokusuna yatkın halılar tercih etmeniz ve kalın döşeme mobilya ve koltukların üzerine koyacağınız battaniyelerle hem sesin yayılması için denge oluşturacaktır.

  • Mobilya-Aydınlatma Tercihi: Eğer ki evin mutfak bölümünün alanı uygunsa sabit mobilyalar ile mutfak tezgahı ve masası oluşturulması ve masaya ek olarak bar tabureleri tercih edilmelidir. Burada seçilecek olan mobilyada endüstriyel tarzı yansıtacak detaylar olmasına özen gösterilmelidir. Yaşam alanınızda ise daha çok kaba, büyük oturma grupları, parçalı halılar ve evin kilit köşelerine yerleştirilecek lambader ve evin yüksek yerlerine yerleştireceğiniz duvar aplikleri yerinde tercih olacaktır. Aydınlatma renginizin ise gün ışığı olması doğru bir karar olacaktır. Yemek masanızı ise güneşi direk almayan ama evin en ferah manzarasına ve camına yakın bir konuma yerleştirmeniz önerilir.

  • Depolama Alanı Oluşturmak : Loft Tarzında açık planın önde olması sebebiyle duvarlar pek fazla yoktur. Bu yüzden evin bir bölümünde endüstriyel tarzı yansıtabilmek adına kasalardan depolama alanı yaratabilirsiniz. Yatak odasında ise tercihiniz yüksek gardırop ve şifonyerlerden yana olmalıdır.