DekorasyonGenelİç Mimarlık

KIŞ KAPIDA, HAZIRLAYIN KIŞ BAHÇELERİNİ !

Sonbaharı en tatlı şekilde hissettiğimiz bu aylarda, daha ayrılmaya hazır olmadığımız balkonlarımızda yaşamaya devam edebilmemiz için nelerin gerekli olduğunu anlatacağız.

Yaz; içimizi ısıtan, yer yer bunaltan ama incecik kıyafetlerle, evimizde her kapı pencerenin açık olduğu bir mevsim. Kış ise; tepeden tırnağa üşüdüğümüz, battaniyelerimiz ve kahvemizle evimizde yağmuru ya da karı izlediğimiz mevsim. Yazdan kışa geçerken her şeyimiz değişirken birkaç küçük uygulama ile balkon sefamıza devam edebiliriz. Balkonumuzu yaz kış kullanmamıza fırsat sağlayacak birkaç püf noktasından bahsedelim. 

İster balkon olsun, ister teras, isterse de bahçe ilk yapacağımız şey “kapatmak”. Kış bahçesi olarak kullanacağımız mekanı kapatmak, bize kışın konforlu bir şekilde, yarattığımız mekanda oturma ve yaşama fırsatı verecektir. Bunun için birçok alternatif olmakla beraber maalesef belki de en çok gider kaleminizi oluşturacak değişiklik bu olacaktır. Çok çeşitli balkon, teras kapatma veya kış bahçesi yöntemleri olmakla beraber öncelikle mekanınıza ve bütçenize uygun olanı bulmakta başlamalısınız. Ufak bir öneri vermemiz gerekirse; ahşap desenli profil seçeceğini tercih ederseniz mekanınızda daha sıcak bir görüntü elde elde edebilirsiniz. 

Gelelim kapatma işleminden sonra yapılacaklara ; 

  1. Kış bahçenizin kullanım amacını belirleyin. Daha çok sizin için bir yaşam alanımı olacak ? Yoksa hobilerinizi gerçekleştireceğiniz bir atölye mi olacak ? Kararı verdikten sonra kolları sıvama zamanı. 
  2. Sonrasında kış bahçenizin konumunu belirledikten sonra gün ışığından maksimum seviyede fayda sağlayacak şekilde gerekli cam sistemlerini ve gölgelikleri ayarlayabilirsiniz.

 

Yukarıdaki adımları belirledik ve hallettikten sonra gelelim dekorasyona. Kış Bahçenizin atmosferinin naturel ve sıcak olması için ahşap malzeme ve taş kullanımına ağırlık verebilirsiniz. Gün ışığından fazlaca yararlanmak isterseniz; eğer mekanınız uygunsa tavana da cam kaplayarak ışığın tepeden de alınmasını sağlayabilirsiniz. Eğer mekanınız balkon gibi zaten üstü kapalı ise bunu maksimum düzeyde balkon etrafından alınacak şekilde düzenlemeniz faydalı olacaktır. Işığımız tamam, mekanımızın ambiyansını da ayarladık gelelim sıcaklığı nasıl sağlayıp, koruyacağımıza. Eğer mekanımız evimizden bağımsız, bir bahçe içindeyse öncelikli olarak bir kuzine veya şömineden yararlanmanızı ısrarla öneririz. Özellikle şömine başlangıçta maliyetli olarak görünse de, size yakıt tasarrufu sağlayacak olup, kış bahçenize de muazzam bir şekilde sıcaklık ve hoş bir görüntü katacaktır. Kuzine soba ise, küçüklüğümüzün vazgeçilmezi. Kuzine soba ile nostaljik bir görünüm elde edebilirsiniz. Kış bahçeniz eğer balkonunuz ya da terasınızsa eve bağlı olacağından genelde evin ısıtma sisteminden faydalanabilirsiniz fakat yetmediği yerde takviye olarak elektrikli ısıtıcılardan faydalanabilirsiniz. Özellikle elektrikli ısıtıcıların yanına konulmuş bir berjer ve koltuk battaniyeleri ile hem ruhunuza hem de bedeninize sıcaklık sağlayabilirsiniz. 

Genelde dekore ederken; minder, battaniye, puf vs gibi ögelerden yararlanmanızı öneririz. Eğer modern bir şekilde dekore etmek isterseniz metal ve ahşabın muhteşem uyumundan faydalanabilirsiniz. Renk skalasında ise naturel renkleri tercih etmenizi önermek ile beraber bitkilerden ve onların yeşilliklerinden faydalanın deriz ! 

Kış bahçesinin en önemli unsurlarından biri olan “aydınlatma” için ise tavsiyemiz genelde  loş bir ortam oluşmasını sağlayacak şekilde aydınlatma ögelerini seçmeniz. Bunun içinse, metal ya da ahşap malzemelerden oluşmuş, içine mumlar koyabildiğiniz fener benzeri aydınlatmalar kullanabilirsiniz. Ayrıca spot ışık, lambader, sarkıt gibi aydınlatma ögelerinden de faydalanabilirsiniz. Burada önemli olan aydınlatmanın mekanın ruhu ile uyumlu olması, ayrı düşmemesi ! 

Artık kış bahçeniz tamam ! Şimdi kışın tadını çıkarma zamanı !