DekorasyonGenelİç Mimarlık

İskandinav Tarzı Dekorasyon Önerileri

Şehrin karmaşası insanları rahatlığın ve ferahlığın hakim olduğu mekanlara itiyor.

Iskandinav tasarım, işlevsellik, sadelik, zarafet, temiz çizgiler, ve kaliteyi beraberinde getiriyor. Sadece estetik kaygılar değil aynı zamanda fonksiyonelliği de ön plana çıkaran anlayış, doğal malzemelerle çözüm bulmaya çalışır.

Bu yazımızda İskandinav tarzını oluşturan temelleri, iç mekana nasıl uyarlayacağımızı ve detaylarından bahsedeceğiz.

Herkes için ulaşılabilir olma mantığı ile 2. Dünya savaşı sonrası sosyal demokrasi oluşumunu temel alarak Danimarka, Norveç, İsveç ve Finlandiya’nın içinde bulunduğu İskandinav tasarım hareketi 1950’li yıllarda ortaya çıkıyor.

Akımın ortaya çıktığı yıllardan günümüze kadar olan süreçte çok basit bir kaç başlık savunulmuş;

-Basit

-Minimalist

-Düşük maliyet üretim

-Herkes için tasarım

 

Aydınlatma:

Tasarımın hayat bulduğu yer İskandinav ülkeleri olunca ve bu ülkeler yılın büyük çoğunluğunda karanlık, sis ve pus hakim olunca aydınlatma unsuru oldukça önem kazanmış. Mekanda bulunan camlar olabildiğince büyük kullanılarak doğal ışıktan en verimli şekilde yararlanmak amaçlanmıştır.

Bunun yanı sıra mekanlarda kullanılan aydınlatmalara bakacak olursak pirinç, altın, bakır ve siyah detayların bulunduğu aydınlatma elemanları ve sadeliği ve şıklığı ile kağıttan yapılmış, yarı geçirgen ve ışığın mekandaki yayılımını geniş ve vurgusuz gerçekleştiren aydınlatma elemanları kullanıldığını görüyoruz.

Mobilya ve Aksesuarlar:

İskandinav tarzı dekorasyon çok rağbet görsede, ülkemizde bu tarz geniş camlı , yüksek tavanlı evlerin çok fazla bulunmaması, iklimimiz ve kültürümüz sebebiyle çok da harmanlanması kolay olmayan bir stildir. Bu kapsamda uyarlanabilmesi noktasında İç Mimarlara çok fazlaca soru gelmektedir. Yukarıdaki resimde İskandinav tarzı dekorasyonun bir apartman dairesine çok güzel bir şekilde uyarlanışını görüyoruz. Sadelik ve minimalistlik direk ilk göze çarpan unsurlar arasında. İskandinav tarzı dekorasyon denilince ilk akla gelen beyaz renktir ama yavaş yavaş bu algının da kırıldığını görmekteyiz. Gri tonlar, hareketli minderler ve yaşayan bitkiler evin sıcaklığını artırmakta ve dolayısıyla uzun soğuk kış günlerine çok güzel bir şekilde eşlik etmektedir. Kullanılan mobilyaların ahşap olması beyaz ağırlıklı evinize sıcaklık katacaktır. Keten ve pamuk da kumaşlar anlamında  size evin dekorasyonunu ve stilini oluştururken yardımcı olacaktır. 

RENKLER:

İskandinav tarzı dekorasyonda renkler önem arz etmektedir. Öncelikli olarak duvarların ağırlıklı olarak beyaz olması ve gri tonların daha çok mobilya, aksesuar ve koltuk şallarında yakalanması hoş bir ahenk oluşturacaktır. İstenirse beyaz ve siyah zıtlığı da yakalanabilir. Floral desenlerin de güzel bir etkisi olmakla beraber duvarda kullanabileceğiniz tablolar, minderler ile sınırlı kalabilir ve yeşil tonunu canlı bitkilerden elde ederek ortama daha fazla sıcaklık katabilirsiniz.