AydınlatmaDekorasyonGenelİç Mimarlık

EVİNİZİN HAVASINI DEĞİŞTİRECEK ALTERNATİF AYDINLATMA ÖNERİLERİ

By 30 Mart 2019 Nisan 20th, 2019 No Comments

Bahar başladı, içimiz kıpır kıpır birkaç ay sonra kendimizi sıcak kumlara, engin denizlere atacağız diye pek bir heyecanlıyız değil mi? 

Eminim bu heyecan hepimizi etkilemiş durumda, hadi gelin bu durumundan evlerimizin aydınlatmak için faydalanalım. İçinizden diyeceksiniz ki içimizdeki enerji ile evlerimizin aydınlatmasının ne alakası var. Aslında çok alakası var çünkü evimizin enerjisini belirleyen en önemli faktörler ışık ve aydınlatma araçlarıdır. 

Ortama yayılan ışık, yüzyıllardır insanoğlunun enerjisini etkilemektedir.  Gün içerisinde eğer ışığı yeterli miktarda almış olursanız daha pozitif, enerjiniz daha yüksek olarak güne devam eder ve bitirirsiniz. Dolayısıyla da evinizin/mekanınızın almış olduğu ışık ve yayacağı ışık evinizin/mekanınızın enerjisi ile çok alakalıdır. 

Bu yüzden evinize/mekanınıza aydınlatma araçları seçerken önem vermeniz gerekmektedir. Öncelikli olarak söylemek gerekirse gün ışığından maksimum seviyede yararlanacak şekilde evinizi dekore etmeniz önem arz etmektedir. Sonrasında bu ışığı destekleyecek aydınlatma araçları temin etmeli ve uygun yerlere uygun şekilde konumlandırmalısınız.

Gelin bakalım, bu yazımızda size ne gibi enerjisi yüksek öneriler sunacağız! 

  1. GENEL ORTAM AYDINLATMASI

Genel Ortam Aydınlatması sizin de adından tahmin edebileceğiniz gibi evlerimizin ya da mekanlarımızın genel aydınlatması için kullandığımız aydınlatma çeşididir. Burada ilk bahsedeceğimiz konu ışık ve yüzey. Işık ile yüzey birbirinden ayrılmaz iki parçadır. Evinizi ya da mekanınızı dekore ederken eğer ki parlak ve pürüzsüz yüzeyi olan duvar, zemin seçtiyseniz aklınıza ilk gelecek şey genel ortam aydınlatma seviyenizin biraz daha düşük olması gereğidir çünkü ışığın ilk kuralı, ışık parlak ve pürüzsüz yüzeyi olan materyallerden doğru ve kuvvetli bir şekilde yansır. Bu da doğal olarak sizin gözlerini fazlaca yoracaktır. Konforunuzu bozmamak adına eğer dekorasyonunuzun geneli bu şekildeyse aydınlatma aracı tercihiniz genelde tavana yakın (spot vb.) ve gün ışığı tercih edilmelidir. Tam tersi bir durum söz konusuysa mat ve pürüzlü ise ışık dağılarak yayılacaktır ve gücü de düşecektir. Bu sefer de gün ışığını biraz daha yoğun ve biraz daha sarkıt şekilde kullanmanız mekanınızın ışık ve enerji seviyesini yükseltecektir. 

  1. GÖREV AYDINLATMASI 

Eğer evinizde bir hobiniz varsa ya da ofisiniz aynı zamanda eviniz ise görev aydınlatmalara daha çok ihtiyaç duyacaksınızdır. Görev aydınlatmasının temelinde bir işi aydınlatmak yatmaktadır. Eğer evinizin iyi bir noktasına bu aydınlatmaları yerleştirirseniz, (masa lambası, okuma ışığı, aplik, abajur vb. gibi) ışık odaya iyi bir şekilde yayılmış ve böylelikle iyi bir şekilde aydınlatılmış fonksiyonel bir alan oluşturmuş olacaksınız. Burada dikkat etmeniz gereken şey; ışığın görev aydınlatması olduğundan dolayı size yakınlığının gözlerinize yapmış olduğu etki. Bunun gözünüzü yormayacak yakınlıkta ve renk aralığında olmasına dikkat etmeniz gözlerinizin keskinliğinin devamını sağlayacaktır 🙂

  1. DEKORATİF AYDINLATMA

Gelelim en sevdiğimiz ve uzmanı olduğumuz aydınlatma türüne! Bu aydınlatma türü bizim çok ilgimizi çekmekte nedenine gelince; bu aydınlatma türünde sınır sizin hayal gücünüz. Ucu bucağı yok! Mesela ahşaptan aydınlatmanız mı olsun istediniz , hay hay. Yoksa metal materyallerden mi, e o da tamam. Durun durun mermer dediğinizi duyar gibi olduk, mermerden de aydınlatma mı olur yok artık diyor muyuz? Tabi ki hayır 🙂 

Dediğimiz gibi hayal gücünüz neye el veriyorsa dekoratif aydınlatmaları o şekilde tasarlayabiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, evinizin dekorasyonuna ve temelinde yatan ana materyallere uygun bir şekilde olması. Eğer evinizin dekorasyonunda ahşap ağırlıklı bir tema varsa aydınlatmanızı ahşap veya metalden seçmeniz tamamlayıcı olacaktır. Diğer alternatif ise eviniz ve mobilyalarının tema uyumu beyazdan geçiyorsa pirinç ya da bakır metaller ile yapılmış aydınlatmalar tercih edebilir. Biz kendi ürünlerimizde ağırlık olarak ahşap ve eskitme tarzda su borularından oluşturulmuş aydınlatmalar üretmekteyiz ama tabi ki materyaller sizin dekorasyon tercihinize göre değişiklik gösterebilir. 

2018 yılının en çok beğenilen ve tercih edilen ürünlerinden birisi olan “Kovuk Aydınlatma” ürünümüzü 2019 yılına uyarladık! Ve karşınızda 2. nesil Kovuk Aydınlatma ! Tek parça meşe ağacından yapılan ve her biri kişiye özel 2. Nesil Kovuk Aydınlatmamızda 10 Watt gücünde Led Ampul ve Demir Stand kullanılmıştır.