DekorasyonGenelİç Mimarlık

Evden Çalışanlara 3 Temel Dekorasyon Önerisi

Evden Çalışanlara 3 Temel Dekorasyon Önerisi

G Küp İç Mimarlık ve Tasarım Atölyesi ailesi olarak kalıpların dışına çıkmaya büyük önem veriyoruz. Bu blog yazımızda da, ana fikrini çok değerli bulduğumuz bir konu var. 21. yüzyılın çalışma hayatında artık insanlar kapalı, tekdüze dekore edilmiş klasik ofislerde motive olamıyor. Yeni dünya düzeni; ortak ofisleri ve evden çalışan uzmanları da beraberinde getiriyor. Evden çalışma sayesinde esnek saatlerde çalışabilmek ve sağlıklı bir sosyal hayat dengesi kurmak mümkün.

Ev ortamında çalışmak,  bazılarımız için belki hâlâ bir hayal… Oysa yaşadığımız yıl itibariyle bunu başaranların sayısı çok da azımsanamayacak rakamlara ulaştı bile. Henüz ofisle bağlarını tamamen koparamayanlar da, ev içerisinde küçük çalışma alanları oluşturarak hayallerine bir adım daha yaklaşabilirler. Bu aşamada en önemli nokta ise, sihirli dokunuşlarla ev ofisi en verimli hale getirmek. 

Yaratıcılığınızı ve evden iş yapma kapasitenizi artırmaya yönelik altın öneriler sunmak için hazırız. Kahvenizi yanınıza aldıysanız, gelin detaylara hep birlikte bakalım!

 

  1. Stilinizi Ortaya Koyun:

Evdeki çalışma alanınız sizin yaratıcılığınızı artırmalı, enerjinizi hep yüksek seviyede tutmalı ve en önemlisi kişiliğinizi yansıtmalı.  Bu yüzden çalışma alanınızı dekore ederken renk kullanmaktan korkmayın. Özellikle kişiliğinizi yansıtan renkler, masanın başına oturduğunuz her an sizi mutlu eder. Elbette renk kullanımında aşırıya kaçmamanızda fayda var! Aksi halde çalışma ortamınız karışık görünecek ve dikkatinizin dağılmasına neden olacaktır. 

Çalışma alanınızda yine renklerde olduğu gibi fazla sayıda obje ve aksesuardan kaçınmalı, daha yalın ve sade bir alan yaratmalısınız. Çalışma ortamınızı eşyalarınızı rahatlıkla organize edebileceğiniz, dolayısıyla konfor alanınızı maksimum seviyede oluşturabileceğiniz bir şekilde dekore etmeye önem verin.

  1. Bırakın Işık İçeri Girsin: 

Ev ortamında çalışırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri ışık. Masaüstü aydınlatmalar ve ana ışık kaynağınız; çalışma konsantrasyonunuzdan tutun da göz sağlığınıza kadar birçok alanda önem taşır. Her şeyin en doğalının makbul olduğu bir yüzyılda; tabii ki ışığın da en doğalını tercih etmelisiniz. Çalışma masanızı doğal ışık alabileceğiniz bir pencere önüne ya da yakınına konumlandırmanız doğru olacaktır. Işığın arkada kalması durumunda ise bilgisayar ekranını görmekte zorlanabilirsiniz. Koşulları değiştirmeniz mümkün olmuyorsa; pencereler için yalın bir stor perde kullanmayı deneyin. Bu perde kısmi olarak ışığınızı kesecek ve filtre görevi görecektir. Çalışma ortamınızda aynı zamanda kişisel masa aydınlatması da önem teşkil eder. Kişisel masa aydınlatmanızı kullanırken , sizi değil karşınızdaki materyali aydınlatmasına özen gösterin. 

 

  1. Yeşile Doyun: 

Çok değil bundan birkaç yıl önce yeşilin değerini bu kadar bilmiyorduk, öyle değil mi ? Günümüzde ise kurumsal ofislerde artık her köşe başında bir canlı bitki görebilirsiniz. Neden evinizdeki çalışma ortamınız da böyle olmasın? 

Bitkinin olduğu bir ortamda çalışmak insana her şeyden önce motivasyon sağlar. Çok bunaldığınız bir anda bile; karşınızda duran bir bitkiye su vermek ve onunla ilgilenmek ortama pozitif bir enerji yayacaktır. Bu yüzden evdeki çalışma ortamınızda canlı bitkiler bulundurmayı unutmayın. Masanızın üstüne yerleştireceğiniz  dekoratif saksılı küçük sukulentler ve kaktüsler de ortama canlılık katabilir. Tabii ki bu noktada bitki seçiminin büyük önemi var. Çalışma alanınızın bulunduğu konuma göre ve aldığı güneş ışığı miktarına göre bulundurmanız gereken bitki çeşitliliğinde farklılıklar olabilir. Koyacağınız bitkilerin  çalışma alanınıza uygun olup olmadığı  konusunda bir uzmandan destek alın. Bu sayede hem bitkileriniz sağlıklı biçimde yetişir, hem de çalışma ortamınıza yaptığınız yatırım boşa gitmez.