DekorasyonGenelİç Mimarlık

BALKONLAR İÇİN BASİT ÖNERİLER

By 27 Ağustos 2018 Ekim 3rd, 2018 No Comments

Yazın gelmesi ile açılan balkonlar, basit dokunuşlarla ve yenilemelerle kullanışlı ve keyifli yaşam alanlarına dönüşebilir. Evin dışarıya açılan kapısı olarak gördüğümüz, yazın uzun saatler geçirdiğimiz, kimi zaman kış aylarında bile kullandığımız balkonlarımızın dekorasyonuna biraz özen göstererek ve bakımını yaparak fazladan bir yaşam alanı elde etmek oldukça kolay. Biz de G Küp ailesi olarak sizlere dekorasyon ve yenileme örnekleri ile birlikte farklı fikirler sunarak kendi balkonlarınızın dekorasyonunda ilham verme kararı aldık.

 

  1. Yeşili Sev, Yeşili Koru

Balkonunuzun ölçüleri ne olursa olsun keyifli bir yaşam alanı istiyorsanız sizinle birlikte yaşayacak güzel bitkiler edinmelisiniz. Güneşin geliş açısı, saati ve şiddeti bitki seçiminizde önemli bir etkendir. Örneğin güneşin yoğunluğuna dayanıklı Verbana türüne (yerel adıyla ‘yer minesi’) veya Russelia Equisetiformis (dilimizde mercan çiçeği) gibi farklı türler tercih edebilecekken daha çok gölgenin hakim olduğu balkonlarda Periwinkle (Cezayir Menekşesi) veya Primrose (Çuha çiçeği) gibi bitkiler tercih edebilirsiniz. Bunlarla birlikte biberiye, kekik, nane gibi yenilebilir otlardan oluşan bir köşe de hem güzel görünecek hem de ihtiyacınızı karşılayacaktır.

 

  1. Doğallık ve Sadelik

 Balkonların genellikle küçük olması sebebiyle mekanı daha

geniş gösterebilmek maksadıyla doğal ve sade bir dekorasyon izlenir. Ahşabın yaratmış olduğu doğallık hissini; krem, kahverengi ve açık pembe tonlarındaki yastık, puf ve vazo gibi aksesuarlarla destekleyebilirsiniz. Böylelikle balkonlarınız da doğal, sıcak ve sade bir hava yaratmış olursunuz. Aksesuar kullanımın azlığı ile balkondaki alanınızda rahatlayacaktır.

 

 

 

  1. Aydınlatma

Balkonların dekorasyonunda en önemli şeylerden biri de aydınlatılması konusudur. Balkonları dekore ederken ışıkların direk ve güçlü olmaması konusunda özen gösterilmesi gerekmektedir. Oluşturulacak loş ışıklar balkonunuzu daha sıcak gösterecektir. Bu yüzden ilk önceliğinizi led aydınlatmalara ve mumlara ayırmanız doğru bir seçim olacaktır. Led aydınlatmaların hem ömrü uzundur, hem çevre dostudur hem de normal aydınlatmalara göre daha az böcek ve sinek türlerini kendisine çeker. Eğer balkonunuz gerçekten çok büyükse yerden aydınlatma da tercih edilebilir bu şekilde de balkonunuzun genişliğini vurgulayabilirsiniz.

 

 

 

  1. Kendin Yap Projeleri

Yazımızın en başında da belirttiğimiz gibi balkonun en güzel detaylarından olan bitkilerin balkonunuzda yer kaplamaması için duvara monte olarak yapılabilecek saksılar, sizin için en iyi alternatif olacaktır. Bu kapsamda plastik şişeler, eskiyen demlikler, çömlekler en iyi eşlikçiniz olacaktır. Biraz urgan, jüt, boya ile duvarınız şenlenecektir. Ya da ben gerçek bitkilere bakamıyorum diyenlerdenseniz duvara dikey olarak koyabileceğiniz merdivenlere yapay bitkiler iliştirerek balkonunuzu yeşillendirebilirsiniz. Ayrıca paletlerin üzerine alacağınız ve koyacağınız minderlerle oturma alanı oluşturabilirsiniz. Bu şekilde doğaya sürdürülebilirlik anlamında da katkı sağlamış olursunuz. Makrome ile de yapabileceğiniz tavana askılı sarkaçlar ile de aksesuar görüntüsünü tamamlayabilirsiniz.